2014
(Päiväys 16.11.2014)
Kauden 2014 päättäjäiset pidettiin lauantaina 15.11.2014 Lappeenrannan teknillisellä yliopistolla.
Ohjelmassa oli mm. seuraavat videot:
- Suomen Palloliiton (SPL) tekemä seuratoimijavideo PEPO:n naistiimin pitkäaikaisesta vetäjästä Paula Maijasesta. Video esillä myös SPL sivuilla.
- Suomen Palloliiton tekemä tyttöjen U17-maajoukkuepelaajan Eveniina Summasen haastattelu. Haastattelu on tehty maajoukkueleirin aikana ja on esillä Huuhkaja-TV:ssä
- Valokuvakooste seuran kaudesta 2014
- Erilaisia jalkapalloaiheisia videoita
- Tapahtuman aloitti Lappeenrannan teknillisen yliopiston esittelyvideo
Tapahtuman pääaihe oli tietenkin kauden palkitsemiset ja huomionosoitukset. Kaikki palkitut listattu alla.
Kaikkiaan 73 eri palkintoa tai huomionosoitusta kauden 2014 osalta. | ||||
1. Vuoden harjoittelijat ikäluokittain: | ||||
F -tytöt | Helmi Mustalahti | |||
E -tytöt | Viivi Härkönen | |||
D -tytöt | Noora Hyvättinen | |||
C -tytöt | Matleena Kiero | |||
G7-pojat | Aaro Tyrmi | |||
F8-pojat | Osku Kylmä | |||
F9-pojat | Eelis Turkia | |||
E10-pojat | Arttu Lahikainen | |||
E11-pojat | Anton Kylkilahti | |||
D12-pojat | Leevi Kohonen | |||
D13-pojat | Jami Visto | |||
C-D-pojat ikäkausijoukkue | Valtteri Väisänen | |||
C14-pojat | Tuomo Kaltio | |||
C15-pojat | Veikka Vauhkonen | |||
B17-pojat | Tomi Karttunen | |||
2. Seuran omien taitokisojen merkkisuoritukset: | ||||
F8-tytöt | Helmi Mustalahti, pronssimerkki | |||
E10-tytöt | Tilda Iiskola, pronssimerkki | |||
D13-tytöt: | Pihla Hyvärinen, kultamerkki | |||
C14-tytöt: | Janina Tuuliainen, pronssimerkki | |||
F8-pojat: | Viljami Jokiranta, hopeamerkki | |||
Samuel Sundqvist, pronssimerkki | ||||
Rasmus Mälkönen, pronssimerkki | ||||
F9-pojat: | Eelis Turkia, pronssimerkki | |||
Tatu Iiskola, pronssimerkki | ||||
E10-pojat: | Jalmari Jantunen, hopeamerkki | |||
Akseli Junnikkala, hopeamerkki | ||||
Akseli Lajunen, pronssimerkki | ||||
Tatu Reponen, pronssimerkki | ||||
E11-pojat: | Petrus Eskelinen, hopeamerkki | |||
Tuomo Pitkänen, pronssimerkki | ||||
D13-pojat: | Jami Visto, kultamerkki | |||
Joel Laitinen, hopeamerkki | ||||
Joona Viskari, pronss merkki | ||||
C14-pojat: | Teemu Turppo, pronssimerkki | |||
3. Piirin taitokilpailufinaalien erityismaininnat (sijoitus ja merkkisuoritus): | ||||
D13-tytöt: | 4. Pihla Hyvärinen, kultamerkki | |||
F8-pojat: | Viljami Jokiranta, kultamerkki | |||
E10-pojat: | Akseli Junnikkala, hopeamerkki | |||
Jalmari Jantunen, hopeamerkki | ||||
E11-pojat: | 6. Petrus Eskelinen, hopeamerkki | |||
D13-pojat: | 3. Jami Visto, kultamerkki | |||
8. Joel Laitinen, hopeamerkki | ||||
4. Edustusjoukkueiden erityispalkinnot: | ||||
Naisten erikoispalkinnot: | Tehopelaajana Sanni Ryhänen | |||
Kehittynein Hannele Kiuru | ||||
Miesten erikoispalkinnot: | Team leader Niko Pyyhtiä | |||
Periksiantamaton Eetu Suoraniemi | ||||
Vuoden aikuispelaaja, naiset: | Anni Posti | |||
Vuoden aikuispelaaja, miehet: | Samu Kauppila | |||
5. Vuosittain jaettavat juniorien erityispalkinnot: | ||||
Reilun Pelaajan (Fair Play) pytty: | Milla Olkkonen (F-tytöt) | |||
Miro Röyti (F9-pojat) | ||||
Vuoden leiriläinen: | Elina Tuukkanen (C -Tytöt) | |||
Leiriliigan voittajajoukkue: | Asinsaaren Kingit, pelaajat: | |||
Vuoden korttelipelaaja: | Viljami Jokiranta (F8-pojat) | |||
Vuoden tulokas: | Ella Järvinen (G7-pojat) | |||
Eelis Turkia (F9-pojat) | ||||
Veskarin Pytty: | Milla Junnola (D-tytöt) | |||
Niko Pienmunne (B-pojat) | ||||
Puolustajan Pytty: | Anni Posti (Naiset) | |||
Karri Ellonen (D13-pojat) | ||||
Rakentajan Pytty: | Eveliina Summanen (B-pojat) | |||
Juuso Eteläpää (B-pojat) | ||||
Ratkaisijan Pytty: | Pihla Hyvärinen (C-tytöt) | |||
Tatu Reponen (E10-pojat) | ||||
Panostajan Pytty: | Netta Jaakkola (Naiset) | |||
Joona Viskari (D13-pojat) | ||||
6. Vuosittain jaettavat valmennuspalkinnot: | ||||
Vuoden junioriohjaaja: | Sami Järvinen (G7-pojat) | |||
Vuoden juniorivalmentaja: | Janne Muhli (E11-pojat) | |||
Ville Muhli (maalivahtivalmennus) | ||||
7. Vuoden junioripelaajat: | ||||
Vuoden tyttöpelaaja: | Eveliina Summanen (B-pojat) | |||
Vuoden poikapelaaja: | Juuso Eteläpää (B-pojat) | |||
Vauhti-Vaunun Vuoden Junnu: | Haastaja: | Juuso Eteläpää (B-pojat) | ||
Haastaja: | Mikko Kuningas (B-pojat) | |||
Vuoden Junnu: | Eveliina Summanen (B-pojat) | |||
Onnea kaikille palkituille ! | ||||
Kiitos kaikille mukanaolosta kaudella 2014 ja menestystä kaudelle 2015 ! |